[?] Regulamin i polityka prywatności                                                   | Partnerzy  Reklama O nas | Kontakt |  

Rynek chirurgii plastycznej w Polsce wart 200 mln zł

Według szacunków PMR, przedstawionych w najnowszym raporcie „Rynek chirurgii plastycznej w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2015” wartość sektora chirurgii plastycznej w Polsce wyniosła w roku 2013 nieco ponad 200 mln zł. W chwili obecnej sektor rozwija się z niższą dynamiką niż kilka lat temu, na co wpływa pogorszenie sytuacji gospodarczej oraz stopniowe dojrzewanie rynku.

Nowe technologie motorem wzrostu rynku

Najważniejszym trendem zauważalnym przez firmy na rynku, z którymi przeprowadzono wywiady specjalnie na potrzeby tego raportu, jest rozszerzanie oferty przez firmy w zakresie nowych technologii, które pozwalają na zmianę już istniejących produktów (jak wykorzystanie nici w liftingu) lub wprowadzenie nowych, wcześniej nie proponowanych usług (jak np. ginekologia estetyczna).

Czynniki pozytywnie wpływające na sytuację w sektorze to zmiany kulturowe w społeczeństwie, rozwój nowych technologii oraz bogacenie się społeczeństwa (trend wieloletni, pomimo osłabienia rozwoju gospodarczego).

Rozdrobniony rynek

Większość firm obecnych na rynku działa za pośrednictwem placówek zwanych przez nie klinikami, z wyodrębnionymi usługami konsultacyjnymi oraz częścią szpitalną. Rynek chirurgii plastycznej w Polsce jest dość rozdrobniony, co wynika z faktu, iż na rynku działa wiele multispecjalistycznych placówek, dla których chirurgia plastyczna stanowi tylko część działalności. Oprócz tego na rynku działa kilka znanych, pojawiających się często w mediach, chirurgów plastycznych, którzy posiadają swoje wyspecjalizowane kliniki.

Sektory publiczny w stagnacji

Na strukturę źródeł finansowania usług z zakresu chirurgii plastycznej mają wpływ uwarunkowania prawne chirurgii plastycznej, a w konsekwencji struktura refundowania zabiegów z tej kategorii ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ finansuje wyłącznie usługi zagrażające zdrowiu lub będące wadami wrodzonymi lub nabytymi (np. przeszczepy po oparzeniach, zabiegi rekonstrukcyjne po mastektomii). Poziom tego finansowania utrzymuje się od lat na względnie tym samym poziomie. W rezultacie, firmy obecne na rynku opierają swoje zyski o zabiegi finansowane z prywatnych środków pacjentów. Jednocześnie, zabiegi finansowane z NFZ są wykonywane głównie w publicznych placówkach.

Warto jednak zaznaczyć, że chirurgia plastyczna należy do świadczeń gwarantowanych o jednym z najdłuższych czasów oczekiwania na zabieg. Według barometru Fundacji Watch Health Care, wynosił on 3-5 miesięcy w różnych miesiącach 2013 r. W lutym/marcu i czerwcu/lipcu 2014 r. wyniósł on 3,4-3,5 miesięcy, co nadal było jednym z najdłuższych okresów oczekiwań na świadczenia gwarantowane (dłużej pacjenci czekali jedynie na świadczenia z zakresu stomatologii, ortopedii i traumatologii, otolaryngologii, okulistyki, geriatrii oraz angiologii). Dlatego też również i w przypadku świadczeń gwarantowanych firmy działające w sektorze mogą konkurować z placówkami, które mają kontrakt, w zakresie m.in. czasu oczekiwania na zabieg.

Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. raporcie „Rynek chirurgii plastycznej w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2015”.

Zapraszamy do kontaktu z autorem raportu:

Monika Stefańczyk

Główny analityk rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia

tel.: +48 12 296 22 70

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wyszukiwarka

Polecamy

logoaku2.png

WSPÓŁPRACA

Copyright Znaneleki.pl